а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрви

(се) искрват
Вид збор: Глагол, свршен
Се пресметува, се кара, се тепа до пролевање на крв.
Примери:
Тие се раскарани меѓу себе, самите ќе се искрват и ќе ни паднат нам пред нозе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи