а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрвави

искрвават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ја изгуби сета крв.
Англиски: bleed Албански: humb gjak
Употреба: Медицина
Примери:
Болниот искрвави.
2. Извалка со крв, направи да биде нешто измачкано, извалкано со крв.
Албански: njolloset me gjak
Примери:
Кога ја колеше свињата, тој ја искрвави кошулата.
3. (се искрвави) Изгуби крв.
Англиски: exsanguinate Албански: gjakos
Употреба: Медицина
Примери:
Од раката бликна крв и тој се искрвави целиот.
Изведенки
1. искрвавува несв.
(се) искрвавуваат
2. искрвавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи