а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искрадне

(се) искраднат
Вид збор: Глагол, свршен
се искраде
Англиски: sneak
Изведенки
1. искраднува несв.
(се) искраднуваат
2. искраднување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи