а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искраде

искрадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Украде, ограби сѐ, до крај.
Англиски: rob Албански: vjedh
Примери:
Старата управа ја искраде фирмата.
2. (се искраде) Скришно отиде од негде.
Англиски: sneak Албански: përvidhem
Примери:
Тој се искраде од дома и отиде на игранка.
Изведенки
1. искрадува несв.
(се) искрадуваат
2. искрадување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи