а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искошка

искошкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со кошкање истурка нешто.
Англиски: push out Албански: hedh jashtë
2. истера, избрка, изгони
Англиски: push out Албански: hedh jashtë
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Не можеш да ме искошкаш одовде.
Изведенки
1. искошкува несв.
искошкуваат
2. искошкување ср.
глаг. им.