а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искочи

искочат
Вид збор: Глагол, свршен
излезе
Англиски: go out
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Искочив заедно со сестра ми во град.
Изведенки
1. искочува несв.
искочуваат
2. искочување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи