а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искоцка

искоцкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со коцкање изгуби се, до крај.
Англиски: gamble away
Примери:
Ги искоцка парите и се што имаше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи