а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искорне

искорнат; искорни, искорнете; искорнав, искорнаа; искорнал; искорнат; искорнев, искорнеа; искорнел; искорнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9122
1. искорени
Англиски: root out Албански: shkul
Примери:
Со раце ја искорна тревата во градината.
2. Искубе (за влакно или нокт од телото на човекот).
Англиски: tear Албански: shkul
Примери:
Девојчето ме искорна за коса.
Усташите му ги искорнаа ноктите на заробениот партизан.
Изведенки
1. искорнува несв.
искорнуваат
2. искорнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК