а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искорени

искоренат; искореник; искоренет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8534
1. Извади од корен, отстрани, откорне.
Англиски: root out Албански: çrrënjos
Примери:
Со голема мака го искорени пирејот од градината.
2. Отстрани сосема, целосно уништи.
Англиски: root out Албански: çrrënjos, zhduk
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сакаа да го искоренат тоа зло.
Треба да се искорени неписменоста.
Изведенки
1. искоренува несв.
искоренуваат
2. искоренување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК