а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ископ

мн. ископи
Вид збор: Именка, машки род
1. Ископано место во земјата (јама, ров, канал).
Англиски: ditch Албански: gropë
Примери:
Ископот беше длабок два метра.
2. ископување
Англиски: digging Албански: gropim
Примери:
Утре ќе почнеме со ископ на темелите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи