а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ископка

ископкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. ископа
Англиски: dig out Албански: gërmoj
Употреба: Деминутив
2. Пронајде, дознае нешто.
Англиски: dig out Албански: gërmoj, zbulon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се обиде да ископка нешто за да дознае што се случува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК