а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ископина

мн. ископини
Вид збор: Именка, женски род
1. Место каде што се врши ископување, вдлабнатина, јама.
Англиски: excavation Албански: gërmim
Употреба: Историја
Примери:
Ги видов археолошките ископини што се вршеа под руините на старата тврдина.
2. Предмет пронајден при ископување во археолошко наоѓалиште.
Англиски: excavation Албански: gërmim
Употреба: Историја
Примери:
Пронајдени се многу ископини од камената епоха.
Изведенки
ископински прид.
ископинскиот
Пример: Ископински откритија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи