а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ископелка

(се) ископелкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се извлече, се ослободи од тешка положба.
Примери:
Можеби сами ќе успеат да се ископелкаат оттаму.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи