а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ископа

ископаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3294
1. Со копање направи во земјата бразда, јама, ров итн.
Англиски: dig Албански: gërmoj
2. Со копање извади нешто од земјата.
Англиски: dig out Албански: gërmoj
3. Изнајде, открие нешто скриено, зафрлено, исчезнато и сл.
Англиски: dig out Албански: gërmoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Како успеал да ги ископа тие докази?
Изведенки
1. ископува несв.
ископуваат
2. ископување ср.
мн. ископувања
глаг. им.
Пример: Археолошки ископувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК