а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ископачи

ископачат
Вид збор: Глагол, свршен
Извади, искорне од корен дрвја, растенија.
Англиски: dig up
Примери:
Ги ископачија лозјата и ги засадија со друга сорта.
Изведенки
1. ископачува несв.
ископачуваат
2. ископачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи