а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искон

мн. искони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13980
Прапочеток, почеток на се.
Англиски: primeval time
Примери:
Многу поети се свртени кон исконот, кон митот.
Љубовта постои од искони.
Изрази
Од искони - од прапочетокот, од памтивек, отсекогаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК