а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исконти

исконтат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дотера, нагизди некого.
Англиски: adorn Албански: rregullohem
Употреба: Архаизам
2. (се исконти) се дотера
Англиски: adorn Албански: rregullohem
Употреба: Архаизам
Примери:
Многу се исконтила.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК