а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исконструира

исконструираат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40783
1. конструира
Англиски: construct Албански: konstruoj, projektoj
2. Неточно претстави нешто, измисли, прикаже по свое наоѓање, создаде лажна претстава.
Англиски: construct Албански: konstruoj, paraqes rrejshëm
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК