а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исконски

исконскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8139
Што е од искони, од самиот почеток до денес, што е наследен од далечното минато.
Англиски: primeval
Примери:
Беше воден од исконскиот нагон за живот и желбата да се опстои.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК