а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искомплексира

искомплексираат; искомплексиран
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34427
1. Направи некој да добие комплекс, комплекси.
Албански: kompleksohem
Примери:
Ги искомплексира другарките со гардеробата од странство.
2. (се искомплексира) Добие комплекс, комплекси.
Албански: merr komplekse
Примери:
Таа се искомплексира поради дебелината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК