а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искомати

Види и: комат (м.)
искоматат
Вид збор: Глагол, свршен
Исече, искрши, раздели на комати (обично за леб, месо).
Примери:
Ништо не касна, само го искомати лебот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК