а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исколчи

исколчат; исколчил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43514
1. Шине, измести од зглоб.
Англиски: dislocate Албански: nxjerr nga vendi, ndrydh
Употреба: Медицина
Примери:
Си ја исколчи клучната коска на рамото.
2. изврти, искриви
Англиски: contort Албански: shtrembëroj, shformoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
И сега како и секогаш ги исколчи фактите.
3. (се исколчи) Се шине, се измести.
Англиски: dislocate Албански: përdredh ,ndrydh, nxjerr nga vendi
4. Вкопа во земја, набие во земја повеќе колци на определена површина, обележи со колци.
Англиски: mark Албански: shënoj, markim
Примери:
Го исколчивме лозјето.
Ја исколчивме парцелата што ја купивме за викендичка.
Изведенки
1. исколчува несв.
(се) исколчуваат
2. исколчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК