а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исколчи

исколчат; исколчил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42864
1. Шине, измести од зглоб.
Англиски: dislocate Албански: nxjerr nga vendi, ndrydh
Употреба: Медицина
Примери:
Си ја исколчи клучната коска на рамото.
2. изврти, искриви
Англиски: contort Албански: shtrembëroj, shformoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
И сега како и секогаш ги исколчи фактите.
3. (се исколчи) Се шине, се измести.
Англиски: dislocate Албански: përdredh ,ndrydh, nxjerr nga vendi
4. Вкопа во земја, набие во земја повеќе колци на определена површина, обележи со колци.
Англиски: mark Албански: shënoj, markim
Примери:
Го исколчивме лозјето.
Ја исколчивме парцелата што ја купивме за викендичка.
Изведенки
1. исколчува несв.
(се) исколчуваат
2. исколчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи