а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исколне

исколнат
Вид збор: Глагол, свршен
Проколне сѐ со ред.
Англиски: curse
Примери:
Овие ги исколнаа и него и другите и си заминаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи