а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исколе

исколат; исколи, иксколете; исклав, исклаа; исклал; исклан; (ќе) исколев, (ќе) исколеа; (ќе) исколел; исколен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7861
1. Заколе сѐ со ред, многу, сите.
Англиски: slaughter Албански: therren
2. (се исколе) Се заколе, се убие еден со друг, меѓусебно (за множество).
Англиски: slaughter Албански: therren
3. Покаже меѓусебно силна омраза, непријателство, ривалство и сл.
Англиски: slaughter Албански: therrje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се искла со брата си за една бразда во нивата.
Изведенки
исколува несв.
(се) исколуваат
повт.