а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исколве

исколват; исколви, исколвете; исколвав, исколваа; исколвал; исколван; (ќе) исколвев, (ќе) исколвеа; (ќе) исколвел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24540
1. Колвејќи изеде.
Англиски: pick Албански: ha me sqep
Примери:
Папагалот го исколва просото.
2. Со колвење извади, искине нешто.
Англиски: pick Албански: hap me sqep
Примери:
Кокошките го исколвале тукушто никнатиот расад.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК