а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искокне

искокнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. искока
Англиски: jump Албански: kërcen
2. Се покаже над другите, се издели од другите.
Англиски: stand out Албански: dallon nga tjerët
Примери:
Меѓу толкумина тој искокна пред другите.
Изведенки
искокнува несв.
искокнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи