а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искове

исковат; искови, исковете; исковав, исковаа; исковал; искован; исковев, исковеа; исковел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16856
Со ковење изработи нешто од метал.
Англиски: forge
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК