а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искоби

искобат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29284
1. Предизвика нешто со кобење.
Англиски: curse Албански: mallkoj
Примери:
Искоби зло.
2. Претскаже нешто лошо (несреќа, болест).
Англиски: prophesy Албански: profetizoj, mallkoj
Изведенки
искобува несв.
искобуваат