а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклучок

мн. исклучоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2002
Тоа што се исклучува од некое правило или од некое множество.
Англиски: exception Албански: përjashtim
Примери:
Дојдоа сите, без исклучок.
Од секое правило има исклучок.