а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклучително

Вид збор: Прилог
Ранг: 4778
1. извонредно, несекојдневно
Англиски: exceptionally
Примери:
Работеше под исклучително тешки услови.
Чекореше исклучително грациозно и женствено.
2. само, единствено
Англиски: exclusively, only
Примери:
Се интересираше исклучително за историја.
Областа на ретките болести е исклучително мал сегмент од целокупното здравство во државата.