а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исклучен

исклучени
Вид збор: Придавка
Ранг: 5547
1. Што го исклучиле од работа, од струја, од сообраќај и сл.
Англиски: turned off, excluded
Примери:
Исклучено радио.
Исклучените ученици поднесоа жалба до директорот.
2. Што служи за исклучување.
Примери:
исклучен механизам
3. Што исклучува, ексклузивен.
Англиски: exclusive
Употреба: Граматика
Примери:
Исклучни сврзници.
Исклучна реченица.
Изведенки
1. исклучено прил.
Пример: Тие докази се побиени, па е исклучено да се земаат предвид.
2. исклученост ж.
Пример: исклученост од општеството