а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искине

искинат; искини, искинете; искинав, искинаа; искинал; искинат; (ќе) искинев, (ќе) искинеа; (ќе) искинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7041
1. Скине на парчиња.
Англиски: tear Албански: gris
Примери:
Го искина писмото и го фрли.
2. Износи облека, обувки.
Англиски: wear Албански: baj veshjembathje
Примери:
Дарко ги искина патиките играјќи фудбал.
3. (се искине)
Англиски: tear Албански: griset, shkyhet
Примери:
Ќе се искине палтото за кусо време, не е квалитетно платното.
Изведенки
1. искинува несв.
(се) искинуваат
2. искинување ср.
глаг. им.