а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искикоти

(се) искикотат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36625
Силно се насмеа, прсне во смеа.
Англиски: giggle
Примери:
Тој силно се искикоти пред нас.
Изведенки
1. искикотува несв.
(се) искикотуваат
2. искикотување ср.
глаг. им.