а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исквачи

исквачат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38131
Изведе пилиња.
Англиски: hatch
Примери:
Логиката не може да биде прво јајцето, па потоа кокошката, зашто мора некој да го снесе и да го исквачи тоа јајце за да се испили и развие.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК