а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иска

искаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16997
сака
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Многу ти се иска.
Изрази
Ем му иска, ем не му стиска - сака но му е страв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК