а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искашла

искашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со кашлање исфрли нешто од грлото и од душникот.
Англиски: cough Албански: kollit
Примери:
Болниот неколку пати искашла крв.
2. (се искашла) Со кашлање прочисти грло и душник.
Англиски: cough Албански: kollit
Примери:
Се искашла и потоа почна да раскажува.
Изведенки
1. искашлува несв.
(се) искашлуваат
2. искашлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи