а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искашка

искашкаат; искашкал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка со нешто течно, кашесто.
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Ги искашка чевлите во кал.
2. Упропасти нешто.
Англиски: mess up Албански: prish, dëmtoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ја искашка работата.
3. (се искашка) се извалка
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Се искашка целиот со манџата.
Изведенки
1. искашкува несв.
(се) искашкуваат
2. искашкување ср.
глаг. им.