а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искачи

Види и: качи (св.)
искачат; искачил; искачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1812
1. качи
Англиски: move up Албански: hyp
Примери:
Одвај го искачија мебелот на шестиот кат.
2. Мине одреден пат со висинска разлика.
Англиски: climb Албански: kacavirrem
Примери:
За неколку часа го искачивме Водно.
Таа денеска стана првата Македонка која го искачи Монт Еверест.
3. (се искачи) се качи
Англиски: climb Албански: hyp
Примери:
Се искачи на врвот од ридот.
Таа е првата жена од нашата земја која се искачила на највисокиот врв на светот.
4. (се искачи) се зголеми
Англиски: rise Албански: zmadhoj
Примери:
Температурата се искачи до 34-тиот степен.
5. (се искачи) Напредува во работата.
Англиски: advance Албански: avansoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
За кратко време тој се искачи на висока позиција.
Изведенки
1. искачува несв.
(се) искачуваат
2. искачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК