а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искафти

искафтат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Со кафтење излупи клас од пченка.
Англиски: peel Албански: qëroj
Примери:
Костените се искафтиле.
2. (се искафти) За костени - се отвори, се ослободи од обвивката.
Албански: qërohet, çelet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи