а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искати

искатат
Вид збор: Глагол, свршен
кати
Примери:
Пченката ја собраа, ја искатија и ја оставија да се исуши.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи