а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искаса

искасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Касне на повеќе места или неколку пати.
Англиски: bite Албански: kafshoj
Примери:
Го искасаа пчели.
2. (се искаса, само во мн.) Се касаат меѓусебно.
Албански: kafshohen
Примери:
Кучињата се искасаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи