а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искасапи

искасапат; искасапил; искасапен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25468
1. Исече, обработи месо како касап.
Англиски: butcher Албански: prej, ther
2. Нанесе рани, растргне, убие.
Англиски: butcher Албански: ther
Примери:
Биди внимателен, ќе те искасапат кучињата!
3. Пресече невнимателно, немарно,како било.
Англиски: butcher Албански: prej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полека со ножиците, ја искасапи завесата!
Изведенки
искасапува несв.
искасапуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК