а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искамчи

искамчат
Вид збор: Глагол, свршен
Постигне нешто, извлече нешто од некого со постојани и наметливи молби.
Англиски: squeeze out
Примери:
Се обидов да искамчам одговор од неа.
Искамчи малку пари од својот татко.
Изведенки
1. искамчува несв.
искамчуваат
2. искамчување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи