а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искалоса

искалосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка со кал.
Англиски: soil Албански: përlloçem
Примери:
Си ги искалоса чевлите.
2. (се искалоса) се извалка
Албански: përlloçem, njollosem
Примери:
Се искалоса до гуша.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи