а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искалкулира

искалкулираат
Вид збор: Глагол, свршен
пресмета, оцени
Англиски: calculate
Примери:
Таа дури не се потруди последиците од кризата да ги искалкулира во буџетот за годинава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи