а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искали

искалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изврши калење на железо.
Англиски: temper Албански: kalit, çelikos, farkëtoj
Примери:
Го искалија челикот.
2. Направи некого да биде цврст, способен да издржи големи напори, тешкотии.
Англиски: harden Албански: kalit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Војната ги искали борците.
3. (се искали)
Англиски: harden Албански: kalitet
Примери:
Младото момче се искали низ војната.
Изведенки
1. искалува несв.
(се) искалуваат
2. искалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК