а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исказ

мн. искази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3679
1. Писмена или усна изјава при сослушување пред службено лице.
Англиски: testimony Албански: deklarat
Употреба: Правда
Примери:
Судијата го прочита исказот на обвинетиот.
2. Тоа што е искажано, реченица или текст.
Англиски: statement Албански: ekspozim, paraqitje
Употреба: Лингвистика
3. изразување, искажување
Англиски: statement Албански: eksponim, paraqitje
Примери:
поетски исказ