а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

искади

искадат
Вид збор: Глагол, свршен
Со палење миризлива материја (темјан) рашири чад.
Употреба: Црковен термин