а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иситни

иситнат
Вид збор: Глагол, свршен
Разбие некоја поголема целина, издроби, издели на ситна парчиња, направи нешто да биде ситно.
Англиски: crush
Примери:
Ги иситни бисквитите и ги полеа со млеко.
Изведенки
1. иситнува несв.
иситнуваат
2. иситнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи